11.03.2022

Proširena spermatična vena – varikokela (varicocele) – drugo ime za opasnost koja utječe na vašu plodnost

AUTOR: Dr. sc. Katica Pavlović, dr. med., specijalistica urologije 

Plodnost je jedan od temeljnih aspekata androloškog segmenta zdravlja muškaraca. Neosporno je važna, kako za psihološki profil u kompleksnoj slici općeg zdravstvenog blagostanja muškarca tako i za organsku funkcionalnost te planiranje obitelji i potomstva. Nemjerljivo je važna i za cijelo čovječanstvo. Zar ne?

Obećavam o njenom veličanstvu “plodnosti” nadugo i naširoko u nekom od sljedećih uroloških blogerskih tekstova. No, istini za volju, i ovaj put od mene za vas svakako nekoliko usputnih činjenica kako bih vas uvela u još jednu urološku priču. Pisat ću vam koliko je važno reproduktivno zdravlje, ali i koliko je važno poznavati potencijalne “neprijatelje” i faktore koji utječu na plodnost muškarca. Među svim poznatim i nepoznatim rizicima i uzrocima krije se i jedna poprilično simpatičnog naziva i, naravno, u ženskom je rodu – varicocele – proširena spermatična vena. Naravno da je “ženskog roda” jer šta više izaziva glavobolju muškarcima od ženskog roda, u kojem god obliku to bilo. No, šalu na stranu, ovdje se zbilja radi o važnom urološkom problemu. Problemu koji zahvaća mlade muškarce, a posljedično se reflektira i na žene u bračnim ili partnerskim zajednicama koje planiraju potomstvo. 

Važnost ovom problemu počinje se pridavati upravo u periodu zrelog reproduktivnog životnog doba muškaraca, kada se planira potomstvo. Nerijetko pojava varikokele izaziva smetnje i neugodnost u tinejdžerskoj dobi, kada i biva prepoznata kao potencijalni rizik za razvoj neplodnosti. U tom periodu, kada su potencijalne prijetnje za ozbiljna urološka stanja vezana uz bolesti testisa vrlo velike, kada se najčešće javljaju torzije testisa, ružni i nikad simpatični tumori testisa, svaki alarm je vrlo glasan. Gotovo svaki od mojih pacijenata iz ove skupine mi je priznao kako se danima panično bojao ovih ružnih dijagnoza do trenutka kada, negdje u silini internetskih informacija i online ordinacija, nije pročitao nešto o varikokeli. Pod dojmom pročitanoga, ali i još vrlo glasnog alarma u glavi za one ružne dijagnoze koje su potencijalna prijetnja, pacijenti se jave na pregled kako bi pogledali istini u oči i suočili se licem u lice sa strahom koji osjećaju. Već i sama spoznaja da se radi o dobroćudnoj dijagnozi varikokeli ulijeva odvažnost za skori urološki pregled.

Kada to i pregledom potvrdimo, najprije nastupi vidno olakšanje, a potom i relativno hladan tuš kako je za rješenje našeg problema neophodan operativni tretman. No, ne uvijek, ne isključivo i ne za sve. Naime, varikokela, proširenje spermatične vene, predstavlja proširenje venskog pleksusa, najčešće lijevog testisa, gotovo u 80 posto slučajeva, a razlog za to je svakako viši tlak u lijevoj spermatičnoj veni zbog anatomskog ulijevanja spermatične vene u renalnu venu. Stoga je i incidencija ljevostrane varikokele značajno viša u odnosu na desnu. Etiološki gledano, radi se o nefunkcionalnim zaliscima spermatičnih vena koji dovode do vraćanja krvi unazad, širenja vena i tortuotičnih promjena pampiniformnog pleksusa. Prošireni pleksus sporije odvodi krv iz testisa, čime se on dodatno zagrijava. To, pak, utječe na spermatogenezu. Jer, ruku na srce, testisi s razlogom imaju svoje posebno mjesto van tjelesne šupljine u skrotalnim vrećama. Upravo za to je potreban hladniji medij za normalnu spermatogenezu. Spermatogeneza, pak, predstavlja proces razvoja i stvaranja spermija koji su neophodni za razmnožavanje, plodnost i održavanje ljudske vrste. Proširen spermatični venski pleksus s vremenom postaje sve veći, količina zadržane venske krvi dodatno podiže temperaturu testisa, što usporava spermatogenezu, utječući na pokretljivost i morfologiju stvorenih spermija. I eto nama začaranog kruga. Od tek neznatnog proširenja venskog spleta do visokog gradusa varikokele (najviša je razina gradus IV), koji utječe na plodnost i planiranje obitelji, s vremenom, nažalost, nastaju posljedice koje utječu na kompletni psihosomatski zdravstveni status muškarca.  

Naime, na temelju demografskih kretanja koje je objavila Svjetska zdravstvena organizacija, u razvijenim zemljama svijeta zamjetno je povećanje stope neplodnosti. Svjetske statistike su neumoljive, a, prema istraživanjima, čak jedan od četiri para u zreloj reproduktivnoj dobi je neplodan. Veliki tehnološki napredak, genetska predispozicija, korištenje bifenola, svakako su doprinijeli porastu ovog fenomena. No, unatoč napretku medicine, buđenju svjesnosti i važnosti brige o fizičkom i psihičkom zdravlju, i dalje postoji značajna stigma u društvu u vezi s parovima koji se bore s neplodnošću. Kako već negdje ranije spomenuh, o tome ću pisati opširno, nadugo i naširoko nekom drugom prilikom. Do tog trenutka napravit ću zaključni osvrt na varikokelu, u ženkom rodoslovlju spomenutu imenicu, koja isključivo pogađa mušku populaciju. Ono što će vas potaknuti na liječnički urološki pregled su svakako sljedeći simptomi: povremena tupa bolnost i osjećaj težine u testisu, niže spušteni testis u skrotalnoj vreći, vidljiv prošireni venski splet koji se u gradusu III ili IV može jasno opipati, povremena bol u preponskoj regiji te konačno lošiji nalaz spermiograma, u kojem se jasno naznačuju slabija pokretljivost spermija i njihov morfološki poremećaj. 

Na zahtjev vašeg urologa, svakako u sklopu obrade treba napraviti nalaz spermiograma prema uputama te na osnovu njega procijeniti potrebu za operativnim tretmanom varikokele ukoliko je neophodan. 

Isključivi i jedini način liječenja varikokele je operativni zahvat, koji svakako dogovarate sa svojim urologom prema svom zdravstvenom statusu. 

Učiniti operativni zahvat je mudar i pametan izbor. Ali nakon njega treba dati vremena i sebi, ali i svom testisu za oporavak. Da, upravo je vrijeme ključno, jer i vremenu treba vremena za oporavak. Svakako dobre rezultate nakon učinjenog zahvata očekujte u periodu od tri do šest mjeseci. To možete potvrditi kontrolnim nalazom spermiograma i lokalno urednim nalazom na operiranom testisu. 

I na kraju zatvorismo tako krug uzroka i posljedice. I jedno i drugo se mudro i pametno otkrije, ali i na vrijeme rješava ukoliko ste samosvjestan muškarac koji brine o svom reproduktivnom zdravlju. Stoga, ako primijetite ove simptome, ne dozvolite varikokeli da vam izaziva glavobolje u periodu života kada želite iskusiti samo radost u vidu planiranja potomstva i obiteljskog života. Neka vam to vrijeme bude upravo na zdravlje i radost. 

Ostanite zdravo do sljedećih redaka i novih spoznaja iz širokog urološkog opusa.

  Blog o zdravlju  
BLOG - Interna medicina
Gastritis – tihi ubica
01.04.2024
Gastritis predstavlja upalu želučane sluznice, a najčešće se javlja kao bol u gornjem dijelu stomaka ili osjećaj težine u želucu, uz mučninu i povraćanje.
BLOG - Interna medicina
Pristup novootkrivenoj hipertenziji
22.03.2024
Hipertenzija ili povišen krvni pritisak često je oboljenje među odraslom populacijom, a ujedno i najčešći razlog posjete ljekaru, bilo zbog same prirode bolesti ili zahtjeva za hroničnom terapijom.
BLOG - Mentalno zdravlje
Ovisnost o internetu
24.01.2024
Vremenom i ubrzanim tehnološkim razvojem, upotreba interneta je postala nezaobilazni dio naše svakodnevnice. Dok se u početku internetu pristupalo samo sa fiksnih uređaja i isključivo u svrhu posla, sada se preko mobilnih aparata i ...