25.08.2021

Psihokardiologija

Autor:  Doc. dr med. sc. Daniela Lončar, specijalista kardiologije

Psihokardiologija je područje medicine koje proučava psihološke faktore značajne za etiologiju, dijagnozu, prevenciju i liječenje kardiovaskularnih bolesti. Psihokardiologija posljednjih godina postaje sve aktuelnije područje medicine. 

Kako biste se upoznali sa problematikom kojom se bavi psihokardiologija, ukazat ću na povezanost između oboljenja srca i psihičkih poremećaja. Kardiovaskularne bolesti i psihički poremećaji spadaju u vodeće bolesti današnjice, odnosno vodeće uzroke smrtnosti i smanjene životne i radne sposobnosti. Kardiovaskularne bolesti i depresija su najčešći uzroci invalidnosti u zemljama sa visokim dohotkom i očekuje se da će to postati u zemljama svih razina dohotka do 2030. godine. Depresija je jedan od najučestalijih duševnih poremećaja i nalazi se na četvrtom mjestu uzroka nesposobnosti zbog bolesti, sa stalnom tendencijom rasta. Depresija je čest poremećaj u srčanih bolesnika, sa učestalošću od 20 do 45 posto, što je mnogo češće nego u opštoj populaciji. 

Faktore rizika za nastanak kardiovaskularnih oboljenja dijelimo na: 

  • nepromjenljive: dob, spol, naslijeđe i 
  • promjenljive, koje dalje dijelimo na faktore rizika vezane uz tjelesno zdravlje: arterijska hipertenzija, hiperlipidemija, šećerna bolest (dijabetes), gojaznost, pušenje i psihološke faktore rizika: stres, neuroticizam, strategije suočavanja, nedostatak socijalne podrške, depresivnost, anksioznost, tendencija doživljavanja negativnih afektivnih stanja. 

Povezanost srca i uma predmet je brojnih istraživanja. Naučnici nastoje identifikovati sve fiziološke mehanizme kojima komuniciraju mozak i srce. Komunikacija između mozga i srca je dvosmjerna. Emocije i stres imaju direktan uticaj na srce posredstvom autonomnog nervnog sistema (dio nervnog sistema koji kontroliše funkcije unutrašnjih organa, srca i krvnih sudova), odnosno indirektan uticaj putem neuroendokrinog sistema (sistem kontrole tjelesnih aktivnosti putem nerava i cirkulišućih hormona). 

Autonomni nervni sistem dijelimo na simpatički nervni sistem koji priprema organizam na stresne situacije i parasimpatički nervni sistem koji reguliše funkcije organizma tokom normalnih situacija. Fiziološki odgovor na stres dovodi do aktivacije autonomnog nervnog sistema koji reguliše prvi odgovor na stres i osovine hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlijezda (osovina HHN) čija se aktivacija uočava 15 do 20 minuta nakon stresnog podražaja. HHN osovina ima glavnu ulogu u povezivanju stresa i njegovog djelovanja na ciljne fiziološke sisteme u organizmu. Pojava manjih varijabilnosti srčanog ritma pripisuje se upravo interakciji srca i mozga koja počiva na neuralnim signalima koji se prenose putevima simpatičkih i parasimpatičkih grana autonomnog nervnog sistema. 

Pozitivne emocije (ljubav, radost, poštovanje, uvažavanje) pridonose ravnoteži bioloških procesa u tijelu čovjeka te utiču na održavanje normalnog sinusnog ritma srčane aktivnosti. Negativne emocije (ljutnja, anksioznost, briga, frustriranost) narušavaju ravnotežu u organizmu te se organizam različitim mehanizmima nastoji vratiti u ravnotežu. Negativne emocije odražavaju se i na srčani ritam koji je u tom stanju varijabilan, veoma promjenljiv i nestalan, a u podlozi se ujedno krije i jačanje simpatičke komponente nad parasimpatičkom što za posljedicu može imati nastanak poremećaja srčanog ritma. Depresivni bolesnici imaju povišen tonus simpatikusa što pridonosi višim vrijednostima krvnog pritiska i posljedično razvoju arterijske hipertenzije. 

Očuvan endotel (unutrašnji sloj zida krvnih sudova) ima glavnu ulogu u sprečavanju nastanka ugrušaka u krvnim sudovima. Poremećena funkcija endotela je rana manifestacija razvoja kardiovaskularnih oboljenja. Biljezi (markeri) endotelnog oštećenja su i cirkulišuće endotelne stanice (CEC) nastale odvajanjem od oštećenog endotela. Koncentracije CEC-a povišene su u depresivnih bolesnika. 

Inflamacija (upala) je nezavisan faktor rizika za razvoj kardiovaskularnih komplikacija. Više vrijednosti pokazatelja upale, interleukina-6 (IL-6), alfa faktora tumorske nekroze (TNF-α) i C-reaktivnog proteina (CRP) povezane su sa različitim psihosocijalnim faktorima, kao što su nizak socioekonomski status, hronični stres i socijalna izolacija, a njihove povišene koncentracije nisu iznimka u depresivnih bolesnika. 

Serotonin ima ključnu ulogu u nastanku depresije. Trombocit je krvno tjelešce koje u svojim granulama sadrži serotonin. Trombocitni serotonin povećava kardiovaskularni rizik i vjerovatnost formiranja tromba. 

Homocistein je aminokiselina čiji je nivo u krvi pod uticajem nivoa vitamina B kompleksa. Visok plazmatski nivo homocisteina je nezavisan faktor rizika za razvoj ateroskleroze. Kod pacijenata sa depresivnim poremećajem u akutnoj fazi povećan je nivo homocisteina. 

Pod utjecajem stresa dolazi do lučenja tzv. hormona stresa, glukokortikoida i kateholamina. Hormoni stresa su od esencijalne važnosti u procesima adaptacije, održavanja homeostaze i preživljavanja, dok njihovo prekomjerno lučenje može ubrzati procese bolesti te se vežu uz stanja ekstremne gojaznosti, metaboličkog sindroma, kardiovaskularnih oboljenja, socijalne izolacije, hostilnosti (nasilnosti) i depresije. 

Sindrom izgaranja ili sagorijevanja je hronično afektivno stanje sazdano od emocionalnog iscrpljenja, fizičkog umora i kognitivnog zamora, i smatra se prediktorom za nastanak kardiovaskularnih oboljenja. Psihokardiologija je dokazala povezanost tipova A i D ličnosti s nastankom infarkta miokarda. Tip A ličnosti (koronarni tip) karakterišu kompetitivnost, nestrpljivost, užurbanost, sklonost ljutnji, hostilnosti i agresiji. Tip D ličnosti (distresni tip) su izrazito osjetljive na stres, karakteriše ih zabrinutost, sumornost, tjeskoba, izbjegavanje socijalnih kontakata. Uz tip A ličnosti veže se povišen nivo kateholamina, dok je tip D ličnosti povezan sa većom reaktivnošću kortizola na stres. 

Osim što je depresija nezavisni faktor rizika za nastanak kardiovaskularnih oboljenja u opštoj populaciji, važan je i prognostički faktor u oboljelih od kardiovaskularnih oboljenja. Bolesnici sa dijagnostikovanom depresijom u proteklih 12 mjeseci imaju 2,7 puta veći rizik od smrti od nedepresivnih ili onih koji su depresivnu epizodu imali prije tih 12 mjeseci. 

Panični poremećaj i fobije povezani su sa kardiovaskularnim oboljenjima i rizikom od iznenadne srčane smrti. Anksiozni poremećaji nezavisni su faktori rizika za razvoj koronarne bolesti, iznenadnu srčanu smrt u opštoj populaciji, a isto su tako važni u prognostičkom toku oboljelih od kardiovaskularnih oboljenja. Učestalost anksioznih simptoma u akutno oboljelih od koronarne bolesti iznosi oko 50 posto, a u hroničnih srčanih bolesnika kreće se u rasponu od 5 do 10 posto. 

Socioekonomske nejednakosti u zdravlju jedan su od najvažnijih javnozdravstvenih problema današnjice koje Svjetska zdravstvena organizacija definiše kao „razlike u zdravstvenom statusu ili u raspodjeli odrednica zdravlja među različitim skupinama stanovništva.“ Mnogi društveni faktori svojim uticajem na zdravlje dovode do pojave nejednakosti u zdravlju. Zdravstvene nejednakosti imaju izravan učinak - poput siromaštva, okoliša i uslova življenja, nezdrave prehrane, rizičnog ponašanja ili neizravan - putem nedovoljnog obrazovanja ili nedostupne zdravstvene zaštite. 

Spoznaje psihosomatske medicine, medicinske psihologije i psihokardiologije nedvojbeno ukazuju na blisku povezanost psiholoških faktora rizika i kardiovaskularnih oboljenja. Međutim, te spoznaje još uvijek nisu dovoljno integrisane u biomedicinski model edukacije i liječenja kardiovaskularnih oboljenja te se u praktičnom radu često zanemaruje povezanost psihosocijalnih faktora i kardiovaskularnih oboljenja.

  Blog o zdravlju  
BLOG - Interna medicina
Masna jetra – tihi neprijatelj zdravlja
02.07.2025
Svako je od vas barem jednom čuo za izraz “masna jetra”, bilo od svoje porodice, prijatelja ili pak od samog ljekara kao usputno otkrivenu dijagnozu na ultrazvuku stomaka za koju ranije niste znali.
BLOG - Mentalno zdravlje
Od simptoma do psihijatrijske dijagnoze
11.06.2025
U praksi neuropsihijatra mnogo puta su mi klijenti, već u prvom razgovoru, postavili pitanja: “Jesam li ja psihički bolesnik?, “Jesu li moji simptomi znak da bolujem od shizofrenije?”
BLOG - Interna medicina
Rano otkrivanje (skrining) kao najvažniji vid prevencije
18.03.2025
Preventivni ili probirni testovi (engl. screening) od iznimne su važnosti, s obzirom na to da omogućavaju detekciju bolesti i prije pojave prvih simptoma.